0

Anadolu - Belgesel

Sali günü yani sosyal medya orucu günüm, bir önceki yazimda buna dair ayrintilari okuyabilirsiniz :) Genelde bu güne farkli birseyler katmaya calisiyorum, bu defa da Youtube'dan belgesel izledim. (Youtube, sosyal medya orucumun disinda, cünkü oradan fazlalik birsey zaten izlemiyorum...Evde de Tv olmadigi icin, o niyetle kullandigim oluyor özellikle is yaparkenleri, ayrica müzik dinlemek icin de...)


Neyse yillar oldu diyebilirim belgesel türü birsey izlemeyeli...
Anadolu'nun Kayip Sarkilari'ni izledim. Duygudan duyguya girdim diyebilirim: Hüzünlendim, yüzümde tebessüm olustu, icim kipir kipir oldu, gözlerim doldu, sasirdim...Bizim insanimizin ne kadar da baska dinlere, baska irklara saygisi oldugunu gördüm ki bunu zaten biliyordum. Pamuk tezgahindaki amcanin nasil da isini sevdigini, ninenin o yasta tasidigi yükü, saz calan dedeyi, birbiriyle kapisan asiklari,...Bu kaprissiz ici disi bir olan insanlari görünce, Anadolu'nun farki bambaska dedim! Istanbul gibi metropol bir sehirden sonra bir de oralari görünce...Psikolojik sorunu olan insanlar biziz, yani büyük sehirlerde yasayanlar. Onlarin hayati zor gözükse de en huzurlusundan...
O demir dövenlerin ve diger calisanlardan cikan seslerin olusturdugu mix'in güzelligi: Anadolu'nun sarkisi. Ve en sonunda kocaman sesli güldüm nineye :) Ne kadar tatli masallah, sesini dinlerken oglum bile bakti bir süre.
7 yasina dek köyde yasamis bir olarak, özlem duydum icten ice...
Emek verilmis bir belgesel bence izlemeye degerdi, yapanlarin emeklerine saglik.

Ahhh Anadolu'm, gurbetteyiz ama hep kalbimizde hasretin, sevgin.
Rabbim güzel vatanimizi her türlü düsmandan, kötülüklerden korusun.

Peki sizlerin "mutlaka bunu da izle" diyebileceginiz bir belgesel var mi?

Yorum Gönder


Ƹ̴Ӂ̴Ʒ Yazacagin seyler benim icin degerli Ƹ̴Ӂ̴Ʒ

Sevgiyle kal, yine beklerim ♥

KelebekGibi

Back to Top